Kako roditelji nesvesno onemogućavaju pravilan razvoj dece

Mnogi roditelji i ne znaju da dozvoljavanjem pojedinih aktivnosti onemogućavaju pravilan razvoj dece. Preterano gledanje televizije, igranje video igrica, nedostatak grafomotoričkih aktivnosti, fizička neaktivnost, oštećuju i smanjuju razvoj pojedinih bioloških potencijala. Činjenica je da je ovaj period, koji predstavlja osnovu od koje će zavisiti budući razvoj intelektualnih sposobnosti svakog deteta, još uvek slabo istraženo područje i da roditelji ponekad nehotice rade pogrešne stvari sa decom ili ne znaju kako da na optimalan način stimulišu njihov razvoj. Roditelji u želji da zaštite dete brane skakanje po krevetu, okretanje u krug, kupuju patike sa čičkom da se dete ne opterećuje vezivanjem pertli, i tako sprečavaju neke izuzetno korisne aktivnosti.
Bitno je da se u predškolskom uzrastu u svakodnevni rad unesu elementi koji dokazano stimulišu mentalni razvoj dece, ali i specifične vežbe koje razvijaju koordinaciju pokreta i motoriku i na taj način sprečavaju poremećaj koncentracije i pažnje u kasnijem periodu života. Jednako je važno da se razvija i brzina razmišljanja i zaključivanja (funkcionalno znanje) kroz koju pratimo darovitost dece. Tokom istraživanja potvrđeno je da je staro iskustvo da preambiciozni roditelji opterećuju decu što stvara otpor prema učenju.
Posvećenost i doslednost s ljubavlju i strpljenjem nesagledivo su značajniji u razvoju deteta.

Izvor;  NTC Sistem učenja; ,,Kako uspešno razvijati IQ deteta kroz igru”, Dr Ranko Rajović

Fotografija: http://www.mamasaveta.com/2015/02/10/vezivanje-pertli-bez-muke/